Bu bir müşteri odaklı olma ve kişiye özel hizmet VEREMEME case’idir.

Turkcell bugün iPad2 kontratlı satışını açıkladı. Detaylar şuradan görülebilir.

Konuyu görür görmez önce Platinium Müşteri Hizmetleri’ni aradım ve herhangi ekstra bir şey yapmam gerekip gerekmediğini sordum. Olmadığı söylendi. Akabinde de bir arkadaşımla birlikte iş yerime 10 dakika uzaklıktaki Mecidiyeköy TİM’e gittim. Ve evet, o dakika iPad’i satın alma niyetiyle gitmiştim.

<pause>

2000 yılından beri Turkcell kullanıyorum. Parmak veya abaküs (eski ilkokul öğretmenimin tabiri ile misap) ile hesaplamaya kalkarsak 11 yıl. Ödediğim faturaların aylık ortalam tutarı 150 TL’dir ve faturam kesildiği gün ödemek gibi bir huyum var, zira hesaplarını şaşırmayı sevmeyen bir adamım. Yani neymiş? Gecikmem etmem yok. Ha bir de bana uygun gördükleri üzerine SÖZÜM ONA, Platinum Müşteri’yim. Hani şu “Tabi Murat Bey, iPhone istiyorsanı evinize bile göndeririz” dediklerinden.

</pause>

Bayiye girdim ve 16 B Wi-Fi + 3G bir adet siyah iPad2 almak istediğimi söyledim. Data hattım olup olmadığını sorduklarında olmadığınıve yenisini alacağımı söyledim. Aslında iPhone4’ümde kullandığım bir hattım var fakat üzerinde kampanya tanımlı olduğu için yeni hat almam gerekiyordu -bilinçli müşteriyim. Arkadaşım ise Vodafone kullanıcısı olduğu için Turkcell ile ilgili tek bir hattı bile yoktu. İşte olay bundan sonra patladı.

Müşteri Odaklı Olmak Bu Değil!

Satış görevlisi arkadaşın bana ilk söylediği, data hattım olmadığı ve yeni bir data hattı çıkartmam gerektiği için ilk 12 aylık ücreti (81*12 =972 TL) kredi kartımdan çekmeleri gerektiğini söyledi. Daha doğrusu bloke etmeleri gerektiği. Vodafone kullanan arkadaşıma da aynısını… Yani 11 yıl boyunca Turkcell kullanıp, ayda 100 150 Tl fatura ödeyip Platinium müşteri olmak aslında beni Turkcell’in gözünde hiçbir şey yapmıyormuş, bir iPad almak istediğimde yine bana sokaktan geçen adam muamelesi yapıyormuş. Oysa birazcık sistemine baksa, benim her ay faturalarımı düzenli ödediğimi görse belki kurgusunun ne kadar hatalı olduğunu anlayabilir.

(NOT : Az önce Vodafone’un kampanyasına baktım, 8 aylık Vodafone kullanıcısı olmak zorunluluğu var, fakat Data Hattı konusu geçmiyor. Yani 8 ay boyunca Vodafone kullanıcısı isen kampanyadan faydalanabiliyorsun. Zaten değilse o da saçmaymış.)

Peki Niye Dellendim?

Peki ben buna niye bu kadar dellendim? Çeksin kredi kartımdan ödeyeyim? Hayır değil işte. iPad2’nin Bilkom satış fiyatı muadil üründe 1250-1300 TL aralığında. Yani ben 972 TL’yi 12 taksitle çektirene kadar 1300 TL’yi 12 taksit ile öderim ve Turkcell’e bulaşmadan bu ürünü almış olurum. Turkcell ile almamın tek sebebi kredi kartımın limitinden 1000 TL gibi bir rakamı bloke etmek istememem. Ki bunu yaparken yeni iPad modelleri çıktığında kontratım yüzünden üzüleceğimi bile biliyorum.

Velhasıl; Turkcell belki hayatında birelin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki iyi işlerinen birine imza atmak üzereydi ki onun da kurgusunu beceremedi. Zira ban “Platiniumsunuz, kralsınız!” derken, bir yandan da “Sen yeni müşterilrle aynı kategoridesin” diyorsa tutarsızdır ve açıkçası ben iPad’i bugün Turkcell’den al(a)mıyorsam, şu dakikadan sonra da ALMAM. Zira hali hazırda her yerde stok arken bana ürün satmayıp,akabinde stoklar bitince iPhone4’te olduğu gibi “stok yok sıraya yazalım” rezilliği çekecek değilim.

Ban bu rezilliği çektirip, üzerine bir de Platinium diyebilenler utansın!