Bu olaya başlayanın cüzdanını boşalttığı ve fiyatların da gayet KALIN olmasından mütevelli olayı incelikten ziyade, kalınlık ile ilişkilendirebildiğim için böyle bir başlık seçtim öncelikli olarak… Muhtemelen tek bir yazıda toparlamak mümkün olmayacak, o yüzden zaman içinde ya bu yazıyı güncellemeye ya da yenilerini eklemeye çalışabilirim. Henüz emin değilim.

Öncelikli olarak figür toplamak -benim için- bir sanattır. Zira toplanan figürlerin sadece satın alınması ya da hangilerinin alınacağı ile ilgili verilen kararlara ek olarak sergilenme şekli, hangi figürün zaman içerisinde değer kazanacağının tahmini ve buna bağlı olarak hangi figürlerin sergilenmek üzere kullanılacakken, hangilerinin de belki yatırım olabilir amacı ile kutusunda saklanacağına karar verilmesi gibi çeşitli ilginçlikleri vardır. Olaya kendi açımdan baktığım takdirde, ben bu işi sadece zevk için yaptığım ve maddi olarak getiri beklemediğim için -aksine maddi olarak götürüsünü de kabul etmiş durumdayım- ben daha çok hangi figürlerin alınması gerekliliği, nereden ve ne kadra alınabileceği ve nasıl sergileneceği ya da sergilenip sergilenmeyeceği konuları üzerine gidiyorum.

Yine kendi koleksiyonum adına konuşmam gerekirse, sadece sevdiğim ve hayatımda yeri olduğunu düşündüğüm serileri ve figürleri toparlamaya çalışıyorum elimden geldiğince. Misal çizgi roman ile alakam 80’lerin sonu, 90’ların başında ALFA Yayınları tarafından çıkartılan Örümcek Adam ve Süpermen ile başlayıp bittiğiiçin hiçbir zaman Marvel ya da DC figürlerini toparlamak gibi bir hevesim olmadı. Yine aynı şekilde, hardcore bir Star Wars hayranı olmadığım için sadece Darth Vader sevgimden ötürü onun ufak tefek figürlerini ve fiyatı daha uygun olan eğlencelik malzemelerini toplamaya çalıştım (misal Cantina Band büstleri, Head Hunter büstleri ve Storm Troopers büstleri, ki bunların her birinin set olarak fiyatı 45 tl olup, boyutları 5″ civarındadır). Kaldı ki zaten ciddi bir Star Wars koleksiyonu yapmaya kalksaydım evimi ve arabamı satıp Sideshow Collectibles’a ortak olmam gerekebilirdi. Çünkü kayda değer bir koleksiyonun parça başı maliyeti yaklaşık 100-150 TL’den aşağı olmayacaktır. Bu söylediklerimi tekrar yazmamak adına aynısının Lord of the Rings için de geçerli olduğunu belirmek isterim. Fakat hardcore bir LOTR hayranı olduğum gerçeği var, Star Wars’tan farklı olarak ve bu seriyi biriktirmemem sadece ve sadece maddi (duygusal) sebeplerden.

Peki ben ne biriktiririm?

Benim koleksiyonumun yegane parçaları McFarlane’dir. Özellikle 7″ boyutundaki Spawn figürleri başta olmak üzere, tüm Twisted serilerinin hastası olup, bir kısmının da sahibiyim. Muhtemelen 100’den fazla parçadan (150’ye yakın olması da muhtemel) oluşan bir koleksiyonum var ve bunlardan 50 küsur tanesi halen kutularında saklanmakta. Bir kısmını koyacağım yer olmadığından, bir kısmını sergilemek istemediğimden, bir kısmını ise önceki iki sebebe ek olarak ileride değerlenebileceğinden dolayı kutularında saklamayı tercih ettim. Elimde Spawn’ın çeşitli serilerinden -tek tek seri isimlerini yazmayacağım- parçalar (ağırlıklı olarak Spawn’ın kendisi), müzisyen figürlerinden bir kısım parça (hayatımda yeri olanlar derken kastettiklerim), bir kısım sinema karakterleri ve dediğim gibi Twisted Land of Oz ve Twisted Xmas başta olmak üzere türlü Twisted serileri bulunmakta. Satılık ilanı gibi oldu, ama kesinlikle satılık değiller. Tahminimce 2006 yılından beri bu hobiye bulaşmış durumdayım, çok para harcadım ama kesinlikle pişman değilim ve 5 yılda baya yol katettiğimi düşünüyorum.

Nasıl biriktireyim?

Peki figür nasıl biriktirilir? Nerelerden alınır? Bu işin en kilit iki noktası budur.

Öncelikli olarak benim yegane tavsiyem, biriktirmek istediğiniz seriler ilgili karar vermeden önce ufak bir araştırma yapın. Bu araştırma kesinlikle bütçe planlama, sergileme ve duruma bağlı olarak depolama sorununu çözmede faydalı olacaktır. Misal Spawn birikirmek istiyorsanız hem iyi, hem de kötüdür. İyi olması McFarlane artık Spawn üretmeyi bıraktığı için her sene yeni bir seri çıkması sorununu yaşamayacak olmanıza rağmen; kötü olarak artık üretilmeyen parçaların fiyatlarının talep doğrultusunda artması ve hatta bir çoğunun RARE olarak nitelendirilerek uçuk fiyatlara satılması örnek olabilir (Misal zamanında 60 TL’ye almayı ihmal ettiğim Gunslinger Spawn için bugün 200+ TL dolaylarında fiyat istenmesi).

Bulunduğunuz şehre bağlı olarak kesinlikle bu tür ürünleri satan yerleri öğrenin. İstanbul’da Dreamers (Kadıköy) ve Gerekli Şeyler (Kadıköy ve Taksim) bunun için en uygun mekanlar mesela. Tabi eğer bir NBA serisi koleksiyonu yapmak arzusundaysanız daha şanslısınız, zira Toys R Us ya da Nezih gibi mağazalarda da bu ürünler bulunabilmekte. Özellikle Dreamers ve Gerekli Şeyler gibi mağazaların yegane faydası etiket fiyatlarının üzerinden kayda değer indirimler yapmalarıdır. Misal 300 TL fiyat biçilen bir Jack Sparrow’u 225 TL’ye almak mümkün olabilmektedir (ben yaptım oldu!).

Tabii ki her oyuncakçıda her ürünü bulamayacaksınızdır. Özellikle daha önce belirttiğim RARE olan figürleri. Bunlar için benim en büyük silahım Gittigidiyor. GG üzerinde zaten hali hazırda kaliteli ürün satan bir kaç satıcı var. İsimlerini yazmayacağım fakat araştırma yapıldığında bulunabilmekte. Bu kişilerin en büyük avantajı eski seri ve artık dükkanların raflarında göremeyeceğiniz figürleri satmalarıdır. Türkiye’de henüz yaygın olmasa da lot halinde tam seri satışlarının da başlaması ile zahmetsizce paraya kıyıp 3 yıl önce çıkan bir seriyi toptan almak mümkün. Fakat önemli olan mevzu şu ki, ne kadar eski ve rare ise o kadar pahalıdır. GG’de aramak demişken, sakın ilk gördüğünüze atlamayın. Her zaman daha ucuzunu bulmak mümkündür.

“Ben ikinci el alırım hacı, kutusunda olmasına gerek yok” diyenler için KuzeyKalesi Forumları da güzel bir alternatif oluşturabilir. Bu işten gerçekten anlayan ve kendini adamış insanların kendi koleksiyonlarından sattığı parçaları bulmak mümkün. Tabi yine fiyat ürününü durumu ve çıkış tarihi ile bağlantılı…

Bir de “Kargo parası bana koymaz” ya da “Yurtdışında çok sevdiğim bir dayım gibi bir şey var” diyenler için eBay denen güzellik… Bunun yegane avantajı lot satış ve uygun fiyatlı ve çeşitli ürün bulabilme olanağı. Fakat uygun fiyatlı ürünün (misal 15$) kargosunun Türkiye için 25$ olması gibi saçma bir durum var ki zaten GG’dan alındığı zaman kargo ile birlike aynı fiyata gelebiliyor bu ürünler bazı durumlarda. Ben genellikle eBay’i ürünlerin gerçek piyasa değerini öğrenmek için kullanıyorum. Mesela bir figürün ortalama fiyatı 60$ ise Türkiye satış fiyatının maksimum 120-150 TL olması mantıklıdır benim için. Bunun üzeri söğüşlemektir. GG’dan ürün alırken bu karşılaştırmayı yaparak ne kadar kazık yediğimi ölçerim genellikle. Fakat koleksiyonun hakkını vermek adına bol bol kazık yemek gerekliliği de bu işin bir parçası ve her ne kadar “Ona o para verilmez hacı” deseniz de aslanlar gibi vereceksiniz, kazık yediğinizi bile bile. Ama eBay’deki satıcıdan ürünün gelmesini 3 hafta beklemeye üşeneceğiniz için koymayacak. Hayatın ve figür biriktirmenin gerçekleri…

Bir de bir kaç küçük tüyo olarak, GG’u tercih edin, zira kredi kartına güzel taksit imkanları sunmakta. Özellikle şahsi satıcılar olumsuz puan almamakiçin çok iyi hizmet vermekte. Buna ek olarak özellikle JedBang’in indirimdeki ürünlerini takip edin. Bu sayede Rezervuar Köpekleri setini 75 TL’ye (150 TL satış fiyatı), Alien vs Predato figürünü de 90 TL yerine 30 TL + kargoya almanız mümkün olabilir. Bir de her zaman “x TL üzerine kargo bedava!” olayına dikkat edin. 50 TL’lik bir figür alıp 9 TL kargo parası ödemek yerine 50 + 25 TL’lik iki figür alıp 75 TL üzerine bedava kargodan yararlanarak daha mantıklı bir alışveriş yapmak mümkün olabilir.

Kısa Özet

  • Ne biriktirmek istediğinize karar verin.
  • Bütçenizi belirleyin.
  • Dükkan ve yurtiçi ile yurtdışı olmak üzere online fiyat karşılaştırması yapın.
  • Mümkün mertebe aynı yerlerden ve kişilerden alın ki dostluklar kurulsun, daha uygun fiyat alma şansınız olsun.
  • Yeni çıkan serileri takip edin ki 2011 yılında çıkan seriyi 2013 yılında görüp piyasada bulamayınca iki katı fiyat ödemek durumunda kalmayın.

Faydalı olması açısından Dreamers ve JedBang‘in sitelerine bakmanızı öneririm. Özellikle JedBang’den (Sideshow distribütörüdür kendileri) yapacağınız alışverişlerde Sideshow kataloğu talep etmenizi öneririm. Çoğunluğu alınamayacak kadar pahalı olsa da neler üretildiğini görmek ve dibinizin düşmesi için güzel malzeme olacaktır.

Konu hakkında bir sonraki yazım -eğer olursa- sergileme ve depolama üzerine olabilir. Bilmiyorum. Şu an yeni aldığım Doctor Who figürlerinin heyecanındayım. Güzel koleksiyonlar…