Bu mevzu üzerine aslında yazı yazıp goygoyculuk yapmayacaktım. Sadece #blogumadokunma hashtag’i kullanarak sosyal medya üzerinde protesto edicektim, fakat şu an 5N1K’daki açıklamayı dinleyince bir şeyler yazmak ihtiyacı hissettim ve bunlar iyi şeyler olmayacak.

Öncelikli olarak çalıştığım sektör dolayısı ile müşterilerin tepkileri konusunda anlayış sahibiyim. Ne kadar hizmet adı altında müşteriye odaklanılıyor olsa da, asıl amaç her zaman kâr etmektir. Bu bir gerçek. Fakat Digiturk vs Blogger olayında bu böyle değil.

Sadece 5N1K’daki açıklamalardan yola çıkacağım.

  • Diyorlar ki “321 Milyon verdik, yayın haklarını aldık; engellemek hakkımız”. Bir çok kişi yazmış, eğer sen bir insanın kıytırık 19″ monitor’de piksel piksel maç izlemesini, kendi HD yayınına rakip görüp; bu yüzden milleti sürüm sürüm süründürüyorsan zaten akıl fikir sahibi değilsindir.
  • “Amerika’da ViaPort olayı vardı, aynı hassaslığı bekliyoruz” diyor televizyona çıkarttıkları beyefendi. Cüneyt Özdemir olayı bilmediğini ve biraz daha detay vermesini istiyor; karşılığında “ben de tam bilmiyorum ama illegal içerik falan vardı işte” cevabı geliyor. Daha televizyona çıkıp, milyon insanın izlediği programda örnek gösterdiğin olayın detayını bilmiyorsan zaten akıl fikir sahibi değilsindir.
  • Bir de olayın diğer yüzü, benim gibi abonesi olmayıp da internetten ara sıra maç satın alan insanlar var. Şu dakikadan sonra satın alırsam da iki olsun. Bu saçmalık bitene kadar korsanı destekliyorum, illegal sitelerden de satın almak istediğim maçları şu dakikadan sonra izlemeye devam edeceğim. Bunu da ancak interneti kapattırarak çözeceğini sanan bir şirketsen zaten akıl fikir sahibi değilsindir.
  • Aynı söz konusu bey dedi ki “Google’ı da dava ettik”. Onu da kapattıracaklarmış. (((o) Hadi onu yap, bak kaç tane müşterin kalıyor.
  • Beyefendi diyor ki aynı programda -muhtemelen birilerinden duymuş- “Birden fazla siteye aynı IP verildiği için biz birini kapatınca hepsi kapanıyor”. Yani utanmasa Google’ı suçlayacak IP blokları halinde çalıştığı için. Ki yaptı da. Kendilerini düşürükdükleri komik durumdan haberdar bile değiller.
  • Sırf bu illegal yayınlar için bir departmanları varmış, tonla avukatları varmış; ama olayı o kadar yanlış anlamışlar ki, tek abonelik ile geçinen apartmanlara, illegal yayın yapan kahvelere güçleri yetmeyince -yemeyince- hırslarını Blogger’dan alıyorlar. Çünkü illegal yayının en büyüğü internetten yapılan. Doğrusu o. Bu yüzden akıl fikir sahibi değilsiniz.

Zaten çok sağlam bir imajı yoktu Digiturk’un benim nazarımda. Kafasına göre kampanya anlatan müşteri temsilcileri olsun, müşterinin cebine odaklanmaları olsun, iptal ettirmeye kalktığında uyguladıkları süründürme taktikleri olsun… Ama hiçbir zaman hate-mark konumuna gelmemişlerdi benim için. Zira ihtiyacım olan bir şeydi. Fakat şu dakikadan sonra kendi uyguladıkları saçma sapan stratejiler ile #hatemark listemde ilk sıralarda yerini almıştır. Şu dakikadan sonra en yakın dostumdur korsan yayın yapan siteler ve Dreambox.

Ha bu arada, ben WordPress kullanıyorum, ama yine de #blogumadokunma, çünkü yazma ve paylaşma özgürlüğümü de elimden alırsan sansürün Allah’ını görürsün.