2011 yılının kendi hayatım ile ilgili kısmını daha önce şurada yazmıştım. Bu yazıda ise 2011 yılında markalar ile yaşadığım deneyimler ve bu deneyimler doğrultusunda takdir ettiklerim hakkında bir iki detay vermek istedim.Paylaşacağım tüm tecrübeler, 2011 yılında söz konusu markalar ile yaşadığım kişisel tecrübeler baz alınarak yazılmıştır.

2011 Yılı Alkışladıklarım Listesi (Alfabetik olarak)

 1. Aras Kargo : Gönderici şube hatasından dolayı İstanbul içi teslimatı 3 günde yapamadığı için kendilerini arayarak bu şekilde bir hizmetin ücretini ödemeyeceğimi belirttikten 2 saat sonra beni arayıp özür dileyerek kargomu ücretsiz olarak teslim ettikleri ve hatalarından bir şekilde dönerek, bunu müşteri memnuniyeti doğrultusunda kompanse ettikleri için kendilerine tekrar teşekkür ederim. Bu müşteri odaklılığın 2012 yılında artan bir şekilde sürmesini diliyorum kendilerine.

 2. Avis : Nisan ayındaki Gaziantep gezisinde kullanılmak üzere kiraladığımız otomatik vites Hyundai Accent kiradan zamanında dönmediği ve ellerinde aynı sınıf başka otomatik vites araç kalmadığından dolayı, sorgusuz sualsiz, fiyat farkı almadan bize en üst sınıf olan dizel Hyundai ix35 SUV’yi tahsis ettikleri kendilerine teşekkür ederim. Aynı insiyatif ve müşteri odaklılığın 2012 yılında da sürmesini diliyorum kendilerinden.

 3. Budget : Avis gibi, Temmuz ayında Antalya’ya gittiğimizde kiraladığımız otomatik vites Ford Fiesta’nın kiradan zamanında dönmemesi ve ellerinde aynı sınıf başka otomatik vites araç kalmadığından dolayı, sorgusuz sualsiz, fiyat farkı almadan bize bir üst sınıf olan dizel Renault Fluence’i tahsis ettikleri, hatta dizel araç tahsis etmeleri sebebi ile gezi süresince yakıt masrafımızı yüksek derecede düşürerek bize büyük bir iyilik yapan Budget’a çok teşekkür ederim. Avis için söylediğim gibi, aynı insiyatif ve müşteri odaklılığın 2012 yılında da sürmesini diliyorum kendilerinden.

 4. Dealextreme : Ülkemizdeki büyük online alışveriş sitelerinin veremediği teslimat süresi ve müşteri memnuniyeti hizmeti ile desteği binlerce kilometre ötede, Çin’den verdiği için kendilerine teşekkür ediyorum. Aynı hizmet kalitesini 2012 yılında da sürdürmelerini diliyorum kendilerinden (kendilerinin de anlayabilmeleri açısından bunu Çince’ye çevirmek isterdim).

 5. Gittigidiyor : Açık arttırma sistemini kapattığında çok tepki göstermeme rağmen, alıcı ve satıcı arasında güvenli bir köprü kurarak iki tarafın da hakkını doğru şekilde koruduğu için kendilerine teşekkür eder, 2012 yılında da aynı hizmet kalitesini sürdürmelerini diler; hizmetlerini kullanmamın 2012 yılında da süreceğini belirtmek isterim.

 6. Lescon : Lescon denince aslında akla gelen ilk imaj “amatör takımların spor malzemelerini satan marka” olmasına rağmen, tasarımı çok da iyi olmamasına rağmen kurdukları Lescon Online Store üzerinden yaptığım alışverişi hem uygun fiyat, hem uygun ödeme olanağı, hem de hızlı teslimat ile bana ulaştırdıkları için kendilerine teşekkür ederim. Büyük alışveriş sitelerinin veremediği hizmet kalitesini, amatör ruhla verdikleri için ise kendilerini ayrıca takdir ediyorum. 2012 yılında kendilerinden bu amatör ruhu ve hizmet kalitesini asla kaybetmemelerini diliyorum. 
 7. LG : Anlamsızca sevdiğim bir marka olan LG’nin, yaklaşık 1,5 yıl önce aldığım iki adet TV, bir adet ses sistemi ve bir adet LED monitor için hala beni arayarak memnuniyet kontrolü yapması beni derinden etkiledi. Kendilerine telefonda da belirttiğim üzere, hizmetlerinden son derece memnunum. Gerek ürün kalitesi, gerekse hizmet takibi için kendilerine teşekkür ederim. 2012 yılında kendilerini için aynı hizmet kalitesini sürdürmelerini dilerim.

 8. Nissan : Nisan ayında satın aldığım Nissan Juke marka aracım ile ilgili olarak gerek satın alım öncesi verdikleri destek ve hizmet kalitesi, gerek aracı alırken yanında sunulan ekstra olanaklar, gerek aracın çok hızlı bir şekilde tedarik edilmesi, gerekse satış sonrası destekleri için öncelikli olarak Nissan Türkiye ekibine, akabinde de Altunizade’de bulunan Nissan Gülan bayisina teşekkür ederim. Bu müşteri odaklılığı 2012 yılında da sürdürmeleri dileklerimle.

 9. Sürat Kargo : Aras Kargo gibi, gönderici şube hatasından kaynaklanan bir durumda, akşam saat 7’de merkezi arayarak, beklediğim kargonun kritik olduğunu ve o akşam elime ulaştırılmasını talep ettiğimde, ilgili şubenin kapalı olduğunu ve an itibari ile temizlik yapıldığını; fakat problemimi çözeceklerini söylemelerinin hemen ardından saat 8 sularında şirketin temizlik elemanının kargomu getirmesi üzerine gördüğüm müşteri odaklılık ve müşteri memnuniyeti çalışması için kendilerine teşekkür ederim. Bu hizmet kalitesi ve -bence- amatör ruhu 2012 yılında da sürdürmeleri dileklerimle. 
 10. Trendyol : Türkiye’deki özel alışveriş sitelerinden bence marka ve fiyat performansı olarak en başarılısıydı Trendyol. Bu başarıyı 2011 yılında ürün tedarik etme ve teslimat süresi konusunda arttırdıklarını görmek ise kendilerinin bu listeye girmelerinde en büyük etken oldu. Kaliteli ürünleri artık sadece GERÇEKTEN uygun fiyatlara satmakla kalmıyorlar, ürünün teslimat süresini belirtilenden de erken yaparak müşteri tarafında çok daha büyük bir memnuniyete sebep olarak büyük bir teşekkürü hak ediyorlar. Bu kaliteyi 2012 yılında da sürdürmeleri en büyük dileğim kendilerinden. 
 11. Uydunet/Teledünya : TTNET hizmetini iptal ettirerek kendilerine geçmeye karar vererek telefon yolu ile başvuru yapmamı takiben 12 saat içinde evime gelip tüm kurulumları yaparak, 14 saat içinde de internet + HDTV yayın olmak üzere tüm hizmetlerimi sorunsuz olarak açtıkları için kendilerine teşekkür ediyorum. Hızlı hizmetlerini 2012 yılında da sürdürmelerini diliyorum kendilerinden.

Son paragraf olarak; 2012 yılının yukarıda bahsettiğim/bahsetmediğim tüm markalar açısından daha verimli, daha müşteri/tüketici memnuniyeti odaklı, daha yaratıcı ve daha başarılı olmasını diler; üzerine yazmayı unuttuğum marka varsa özür diler, tekrar teşekkür ederim.